Doprovodné programy

GALLERY TOUR 2020

29. 8. 2020

Gallery Tour 2020 / sobota 29. 8. 2020 / 14:00 – 22:00

Současné umění a architektura Zlína

Čtvrtý ročník Gallery Tour zahájíme v Galerii evangelického kostela ve Zlíně ve 14 hodin a odtud se budeme přesouvat autobusem na další místa. Vyberte si jednotlivé akce nebo absolvujte celou jízdu autobusem, přidejte se na kole, koloběžce, některá stanoviště jsou mezi sebou dostupná i pěšky. Součástí Gallery Tour 2020 budou komentované prohlídky výstav a architektury, představení nových projektů, site-specific instalace a koncert. Uvidíte průřez tvorbou profesionálních umělců, architektů, designérů i studentů. Gallery Tour 2020 zakončíme koncertem Never Sol v evangelickém kostele. Začátek koncertu je ve ve 20 hodin.

Vstup na akci je volný.

Rezervace není nutná.

Na akci platí aktuální doporučení a omezení vydaná Ministerstvem zdravotnictví ČR.

01 / 14: 00 / Galerie evangelického kostela

Ladislav Daněk / Proměnlivý obraz

Olomoucký výtvarník Ladislav Daněk (* 1958) se po několika dřívějších výstavách kreseb tentokrát představuje zlínské veřejnosti výběrem ze svých maleb. Kurátor výstavy Zdeněk Macháček výstavu zaměřil pouze na představení jednoho cyklu nazvaného Proměnlivý obraz (1993–1997). Tento cyklus výrazně zářivých akrylových maleb formátu 25x25 cm obsahuje více než 60 obrazů-políček.

02 / 14:30 / G18 Gallery

Podivný semestr

Výstava představuje práce studentů FMK UTB, které vznikaly v průběhu několika posledních měsíců. Podivný semestr se po měsíci proměnil na nekonečné čekání návratu do školy. Co tedy za tuto dobu vzniklo, jak probíhala výuka, jak studenti žili a co prožívali?  A především, jak se tato nová zkušenost odrazila v jejich tvorbě?  Nastal čas sklizně.

03 / 15:00 / Galerie Optika Zlín

Simona Blahutová / Tenkrát v Gottwaldově

Zlínská rodačka Simona Blahutová (*23. 9. 1980 Zlín, žije a pracuje v Praze) se ve své práci zabývá vybranými událostmi 20. století, tématem moci, manipulace a kritickými momenty moderních dějin. Umělecké vyjádření Simony Blahutové se dlouhodobě zaměřuje na napětí mezi vlastní existencí, historickými podmínkami a politickou situací.

04 / 15:30 / Hotel Tomášov

Funkcionalistická budova, v níž se nachází hotel, byla postavena v roce 1938 a je dílem architekta Vladimíra Karfíka. Tomášov, který původně sloužil jako součást baťovského školství, prošel rozsáhlou avšak citlivou rekonstrukcí. Ve výsledku se podařilo skloubit fantastickou atmosféru prvorepublikové architektury s prvky architektury soudobé. Komentovanou prohlídku Hotelu Tomášov povede David Valůšek, ředitel Státního okresního archívu Zlín.

05 / 16:15 / Infopoint baťovského bydlení

ZLÍNSKÝ ZAM!

Začátkem letošního roku zveřejnil spolek aArchitektura databázi mapující architekturu, urbanismus a historii města. Zlínský architektonický manuál (ZAM) je odborně popularizační databáze architektonických a uměleckých objektů, souborů staveb a veřejných prostranství vzniklých v letech 1894–2018. Zlínský architektonický manuál nám představí kurátorka Lucie Šmardová.

06 / 16:40 / Pro.story

pro.nás / pro.vás / pro.story 

Začalo to ve Zlíně, kde se potkali dva produktoví designéři a textilní výtvarnice. Spojila je debata o podvyživeném pojmu „průmyslové výtvarnictví“ a otázky udržitelnosti v oblasti průmyslu samotného. Volnou tvorbu najdete v ateliéru a showroomu, kde se zároveň věnují zakázkové spolupráci a workshopům. Do konce léta jsou zde vystaveny fotografie Dušana Tománka

07 / 17:00 / Galerie Kabinet T.

Jiří Žák / Hidden in Plain Sight

Umělec zkoumá téma konstrukce české identity a zahraniční politiky skrze reflexi vztahu Čechů k tuzemskému zbrojnímu průmyslu, a to jak ze současné, tak historické perspektivy. Základním východiskem pro studium této problematiky se stal vývoz zbraní z Československa do Sýrie od 50. let 20. století až do roku 1991.

Jiří Žák (1989, Zlín) je v roce 2020  mezinárodní porotou nominován do finále 31. ročníku Ceny Jindřicha Chalupeckého.

08 / 17:45 / Galerie Komnata Zlín

Klaudie Hlavatá / Co se to s tebou stalo

To, jak vnímáme samy sebe, je stěžejní pro naše fungování v celkové společnosti. Aktuální nároky kladené na vizualitu naší identity nás ženou do přehnané uzavřenosti a tělo se tak stává jen určitým prostředníkem pro sdělení našich vnitřních pocitů. Tělo je však z vnějšku ovlivňované více, než jsme si kolikrát sami vědomi, a události se tak do jeho prožívání ukládají.

09 / 18:15 / Ateliér Designu skla FMK UTB

Výstava diplomových a bakalářských prací ateliéru Design skla FMK UTB představuje přesně to, co se od ní očekává, tedy přehlídku osmi závěrečných výstupů studia skla ve Zlíně. Tato každoročně se opakující výstava je pro autory i celý ateliér naprosto zásadní událostí roku, času sklizně výsledků mnohaletého studia a oslavou jeho ukončení. 

10 / 18:45 / Galerie Garáž

61. ČIN: Jen dočasně / Sebastian Vošvrda

Autor je držitelem letošní Junior Czech Press Photo a studentem Reklamní fotografie na FMK UTB, je zapojen jako dobrovolník do vznikajícího projektu Ivana Mečla – Nová Perla.

Ve fotografickém souboru se odráží téma bezprizornosti, které vystihuje, co umělec bezprostředně cítí. Tímto projektem meditativně prohlubuje poetický princip náhody, který je patrný v jeho dosavadní tvorbě. Fascinace pomíjivosti poukazuje na to, že už jsme tou minulostí, kterou budeme.

11 / 19:15 / Galerie zlínské hvězdárny

Petr Horák / Některé barvy se opakují

Mnoho věcí ještě slouží, ale už mají namále, jsou ještě na světě, ještě drží plus minus svůj původní tvar, ale vlastně už nemají šanci k dalšímu životu, už postrádají naději v čas budoucí. Smutné chvíle na obrazech s krásnými barvami, některé barvy se mohou opakovat, stejně tak jako naše vlastní povaha se nedá změnit.

12 / 20:00 / Evangelický kostel

Never Sol / koncert

Změna na závěr Gallery Tour 2020! V evangelickém kostele vystoupí Never Sol! Zpěvačka Sára Vondrášková se roku 2012 podílela na ústřední písni z filmu Ve stínu. V roce 2013 vydalo vydavatelství Supraphon její první album nazvané Under Quiet, jehož producentem byl Jan. P. Muchow; tento debut přinesl atmosférické elektronické skladby. V květnu následujícího roku album vyšlo v reedici v celosvětové distribuci německého labelu Denovali Records. Never Sol se v minulých letech zúčastnila Red Bull Music Academy v Tokyu, vystupovala s elektroakustickým projektem Tomáše Dvořáka Floex a vytvořila hudbu pro několik tanečních představení kolektivu Burkicom.

Fotodokumentace je z Gallery Tour 2019.